Karacaören üzümleri ve pekmezi (ve doğal üretimi teşvik çabamız)

Geçen yıldan bu yana Güdül’ün Karacaören köyündeki üzümleri araştırıyoruz. 20’ye yakın farklı çeşitte üzüm var ve hepsi çok eski, yerli  çeşitler. Hepsi olağanüstü lezzetli. Ankara’nın bu değerini daha fazla insana tanıtmak, giderek azalan üretimi yeniden canlandırmak için çalımaya başladık.

Geçen sonbaharda bağ sahiplerinden Ömer Çeliktaş ile görüştük. Hem farklı üzüm çeşitleri için işaretleme yaptık, hem de tam doğal üretime geçiş için işbirliğine başladık. Bizler için (öncelikle DBB grubu için) 5 bağında (toplamda 5 dönüm kadar) hiçbir kimyasal gübre veya katkı kullanmadan üzüm yetiştirdi. Siyah, beyaz, pembe, kınalı, çeşit çeşit üzüm. Hepis geleneksel, çok eski çeşitler. Bağlarla ve üzüm çeşitleriyle ilgili çok ilginç bilgiler var, bunları sayfanın alt kısmında bulabilirsiniz.
Bu üzümleri DBB listesinde tanıttık, ortak siparişe koyarak şehre erişimini sağladık, köyümüze gelen arkadaşlarımızla birlikte bağları ziyaret ettik, hasat yaptık. Ömer Bey ve eşi, bağlarında hala epey üzüm kalınca, bizler için geleneksel yöntemlerle pekmez yaptılar. Biz de bu pekmezi 250 ml cam şişelerde Kır Çocukları Sipariş Formuna koyduk. Aşağıda bağlardan ve üzümlerde birkaç fotoğraf, sonrasında da ayrıntılı bilgiler var:
KaracaorenBaglar
         
Bağlar ve üzümler hakkında daha fazla bilgi:

Güdül’ün Karacaören Köyü’nde bağcılığın tarihi çok eskilere dayanır. Güdül’de her yerde bağlar vardır ama Karacaören bağları önde gelir. Türkiye’de bitişik şekilde bulunan en büyük bağ alanının burada (400 dönüm kadar) olduğu söyleniyor. Osmanlı sarayına yemeklik üzümün bu bölgeden gittiğini söyleyenler var. Ulaştığımız kaynaklar da bunu doğrula nitelikte. Şimdilerde köyde bağcılık geriliyor ve yavaş yavaş terk ediliyor. Şehirlere göç nedeniyle nüfus azalıyor ve bağlara bakacak çok fazla insan kalmıyor.

Bölgede bağcılık tamamen sulamasız yapılıyor. Üzümler tellere asma yöntemiyle değil, yerde yayılarak yetiştiriliyor. 75 yaşındaki delikanlı İsmail Bey, “bu bölgenin üzümleri yere yayılmayı sever” diyor. Bölgedeki çeşitlerin hepsi soğuğa, kışa dayanıklı çeşitler. Köylüler bağlarda yabani ot olmaması gerektiğini söylüyorlar, asmalar rahatsız olur diyorlar. Kütüklerin arasındaki toprak eskiden belle ve el çapasıyla, şimdilerde ise genellikle çapa makinesi ve el çapasıyla işleniyor. Köydeki bağlarda hep yerli çeşitler var: “Son 10, 30, 50 yılda, örneğin İtalyan veya Fransız üzüm çeşitleri veya modern çeşitler geldi?” mi diye sorduğumuzda “hayır” İsmail Bey, bu üzümlerin çocukluğundan beri bu bölgede olduğunu söylüyor. 

Üreticiler dertli. Şehir halkının meyve-sebzeden anlamadığından, sadece görünüşe baktığından yakınıyorlar. Ömer Bey şöyle diyor: “Alçıdan meyveyi yapıp güzelce boyayacaksın. Onu alırlar, ama bizim bu vitaminli faydalı üzümlerimizin değerini bilmezler.” Bölge üzümleri çok lezzetli olmasına karşın bazı türlerin ince kabuklu, dayanıksız, değişken görünüşlü olması nedeniyle pazarlama zorlukları var. Bir de doğrudan satış yapmadıklarından aracıların çok ucuz fiyata üzümleri alması söz konusu olabiliyor.

Ömer Bey ve İsmail Bey’in bağlarında tespit ettiğimiz üzüm çeşitleriyle ilgili bazı bilgiler aşağıda. Bunların bölgedeki çeşitlerin tamamına yakınını kapsadığını söylüyorlar. Ayrıca her bağda bu çeşitlerin hemen hepsinden bulunduğunu da ekliyorlar. Bunlara bölgede farklı isimler verenler olabileceğini de söylüyorlar.

 

1. Balballı /  Kendibiten
Bölgede en çok yetiştirilen üzüm çeşidi.
Beyaz
Meyvesi yuvarlak
Bölgede verimi iyi
İnce kabuklu
Soğuğa fazla dayanmaz, çatlar
Şekeri yüksek, suyu bol
Pekmez yapımına uygun, pekmez verimi iyi

2. Tokat
Beyaz
Meyvesi yuvarlak
Bölgede en fazla yetiştirilen çeşitlerden biri
Bölgede verimi iyi
Orta kalınlıkta kabuklu
Daha çok doğrudan yemeye uygundur
Hafif kokulu
Salkımda üzümler küçüklü-büyüklü 

Bir de Deli Tokat denen bir alt çeşidi var. Tokata göre çok daha iri meyveleri var. Verimi daha az ama yemesi daha güzel.

3. Kadınparmağı
Beyaz
Meyvesi hafif silindirik
Çekirdeği daha büyük/belirgin
Görece sert, kütür
Yemelik olarak kullanılır
Dayanıklıdır

(Çekirdeksiz İzmir üzümünün atası, büyük ve çekirdekli olanı gibi tarif ediliyor) 

4. Hoca asması
Beyaz, olgunlaştığında hafif pembe veya kınalı
Meyvesi yuvarlak veya hafif silindirik ve büyük
Kalın kabuklu ve dayanlıklı
Hevenk için (kışa kadar mahzende saklamak için) uygun çeşit
Geç olgunlaşır, Ekim sonuna doğru iyice tatlanır

(Medeni çeştilere en yakın çeşit olarak tarf ediliyor)

 

5. Tilkikuyruğu
Beyaz, olgunlaştığında pembemsi/kınalı
Biraz erken olur
Verimi görece düşüktür
Çok lezzetli, hoş kokuludur
Salkımların şeklinden dolayı (üstü geniş, alt kısma doğru sivri) bu adı alır
Karacaören’de az bulunan, nadir bir çeşittir
Meyvesinin ucu sivri olan, silindirik veya küt olan alt çeşitleri var.

6. Çavuş
Beyaz
Yuvarlak meyveli
Çok erken olur
İnce kabukludur
Yemesi güzeldir, hafif kokuludır
Pekmeze de uygundur
Verimi bağına göre değişr 

7. Fesdiken / Yumrukara
Siyah
Yuvarlak meyveli
Verimi bölgede iyi
Görünüşü düzgün
Kabuğu ince sayılır
Tatlı, lezzetli
Hevenk yapmaya (kilerde kışa bırakmaya) uygun
Pek çok alt çeşidi var gibi görünüyor.
Başka yerlerde Feslikan (fesleğen) üzümü denen çeşit.  

8. Karagevrek / Büzgülü / İnekmemesi
Siyah
Meyvesi yumurta şeklinde
Görünüşü iyi
Yemelik, damağa hitap eder, hoş kokuludur
Çekirdeği küçüktür
Verimi bölgede iyidir
Dayanıklıdır
Şeker oranı diğerlerinden biraz düşük (yine de pekmez yapılabilir diyorlar)

Her açıdan güzel bir üzüm, çok tutulan, siyahların bir numarası olarak tanımlanıyor 

9. Bozbağ / Değirmenci
Siyah
İnce kabukludur
Dayanmaz, pazara gelmez
Verimi iyidir
Yeme için çok tercih edilmez ama hastası da vardır
Şekeri yüksektir, en kaliteli pekmez bundan yapılır 

10. İstanbul üzümü / Gelin üzümü
Pembe
Küçük, uzunca meyveli
Çok güzel kokulu, rahiyalı
Kalın kabuklu, kabuğu biraz buruk
Verimi çok yüksek değil
Pekmez de olur ama fazla tercih edilmez

Not: Gül üzümü de deniyor

11. Şıra üzümü
Siyah
Yuvarlak
Salkımda sık daneli,
Bol sulu, şıra ve pekmez için uygun
Yemek için de uygun

Reklam

Karacaören üzümleri ve pekmezi (ve doğal üretimi teşvik çabamız)” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar,

  Pekmezin gıda güvenliği konusundaki parametrelerden biri malum HMF değeri. Geleneksel üretimde genellikle HMF için belirlenen üst limitin çok geçildiği söyleniyor. Acaba bu pekmezin gıda analizleri yapıldı mı, bu konuda elinizde bilgi var mı? Eğer varsa seve seve pekmezimizi Ömer bey’lerden alır, böylelikle hem biz faydalanır, hem de onlara destek olmuş oluruz.

  Vereceğiniz bilgiler için peşin teşekkürlerimle,

  • Merhaba Elif Hanım, konuyla ilgili bildiğimiz kadarını paylaşalım:

   Pekmezlerde HMF konusuyla ilgili bize birkaç soru geldi. Ben de bu konuda bildiklerimi ve düşündüklerimi paylaşayım istedim.

   HMF (HMF-5), bazı şekerlerle aminoasitler arasında, ısıyla ortaya çıkan bir tepkimenin yan ürünlerinden biri. Sadece pekmezde veya bazı ballarda hamur işleri, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler, kahve ve pişmiş et dahil pek çok gıdada değişken ölçülerde var olan bir bileşik. Gıda alanında HMF ölçümünün ana yararı, bazı ürünlerde ısıl işlem olup olmadığını ve varsa derecesini belirlemeyi sağlayan bir gösterge olması. Örneğin balın ısıtılıp ısıtılmadığını tespit etmekte ve dolayısıyla belirli bir yönden kalitesini ölçmekte kullanılıyor.

   Bir de zaman zaman, HMF’in kendisinin insan sağlığı için zararlı olduğu yönünde bilgilere rastlanıyor. Ben de bunun üzerine biraz araştırma yapma gereği duydum. HMFnin sitotoksik, tümörijenik vs. olduğu iddialarının kaynağı olan uzun dönemli bir çalışma var ve bu da sıçanlar ve fareler üzerinde yapılmış. Ama daha sonraki pek çok bilimsel yayın ve raporda bu çıkarımların net olmadığı, başka çalışmalarla doğrulanmadığı ve HMF’nin insanlar üzerinde toksik veya zararlı etkileri olduğuna yönelik hiçbir kanıtın bulunmadığı ifade ediliyor. Referans olarak birkaç kaynak:

   Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü araştırma sonuçları raporu

   Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü raporu

   Pekmez geleneksel olarak taze üzüm suyunun kaynatılarak kıvam verilmesiyle yapılan bir ürün. Bizim listemizde yer alanlar dahil, geleneksel yöntemle üretilen pekmezlerde yüksek HMF değerleri olması olağandır. Fakat bunun herhangi bir sağlık riski oluşturduğunu söylememiz için yeterli kanıt görünmüyor. Balda durum biraz farklı çünkü bal normal şartlarda ısıtılarak edilen edilen bir ürün değil. Balda ısıtmaya gerek duyulması başlı başına kuşku uyandırıcı bir durum. Elbette pekmez de daha modern yöntemlerle, ısıl işlem azaltılarak üretilebiliyor, örneğin evaporatörlü kazanlarda. Bu üretim tarzının HMF’den dolayı değil, ama ısıl işlemi neden olabileceği besin değeri kaybı – veya olası serbest radikallerin oluşumu – dolayısıyla daha iyi olduğu söylenebilir. Ama bu geleneksel üretim tarzını dışlamaya yetmediği gibi, daha önemli ölçütleri de gözden kaçırmamamız gerekiyor. En başta hammaddenin (üzümün) nitelikleri, yetiştirilme şekli, işleme girmeden önceki durumu. Kimyasal madde kalıntısı var mı, yüksek derecede azot içeriyor mu gibi soruların yanında, yetiştirilirken doğaya zarar veriliyor mu sorusu da önemli.

 2. Geri bildirim: 16 Eylül Pazar, Karacaören Köyü, Üzüm Hasadı Gezisi | Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi

 3. Geri bildirim: 21 Eylül Cumartesi, Karacaören Köyü, ÜZÜM Hasadı | Tahtacıörencik Doğal Yaşam Kolektifi

 4. Geri bildirim: 21 Eylül Cumartesi, Karacaören Köyü, ÜZÜM Hasadı | Kır Çocukları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s