Çiftlik evi ve ekolojik çiftlik projemiz

image(3)

Küçük ölçekli bir ekolojik çiftlik kurmak istiyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak, doğal üretimlerimiz için altyapı sağlayacak, köyümüzde başlamış olan ekolojik dönüşüme daha güçlü katkı vermemizi sağlayacak bir permakültür çiftliği. Benzer iklimler için örnek olacak, enerji-verimli, küçük ekolojik ayakizine sahip bir ev, bir yaşam ve üretim mekanı. Kırsal alanda sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu gösterecek bir deneyim ve eğitim alanı. En çok da çocuklar ve çocuk kalpler için…

Projemiz için iki yılı aşkın zamandır çalışıyoruz. Evimizin yapımına başladık, taş subasmanı bitirdik.  Evimizi ahşaptan, taştan, saman balyası ve kerpiçten yapmak istiyoruz. Ruhsatımızda evin ahşap taşıyıcılı ve saman balyasından olacağı yazıyor. Bu yönüyle projemizin ekolojik/doğal mimarlık adına bir örnek teşkil edeceğine ve belediyelerde ekolojik yapı spesifikasyonları geliştirilmesinde kullanabileceğine inanıyoruz. Çiftlik evimizin tasarımıyla ilgili bilgileri ve mimari çizimleri BU BAĞLANTIDA görebilirsiniz. Hayalimizdeki çiftliğin bileşenlerini gösteren bir sunumu ise BURADA bulabilirsiniz.

Temürcü ailesi olarak şimdiden kırsal yaşama adım atmış bulunuyoruz. Şu anda köyün içinde kiraladığımız bir evde kalıyoruz. Köyde kalıcı olmamız çiftlik evimizi bitirmemize ve üretim/eğitim alanlarını hazırlamamıza bağlı. 

Çiftlik evi projemizle ilgilenen kişilerin fikirlerini, önerilerini ve deneyimlerini paylaşabilmesi için de bir e-posta listesi oluşturduk. Katılmak için: https://groups.google.com/d/forum/ciftlikevi

NASIL DESTEK OLUR/NASIL KATILIRSINIZ?

Çiftlik evimizin yapım masraflarını üretimlerimizden gelen gelirle karşılıyoruz. Bize destek olmak için doğal ürünlerimizden sipariş edebilirsiniz. Merhemlerden bakım kremlerine, soğuk pres yağlardan tentürlere, tam tahıl unlarından köy üreticilerinin diğer ürünlerine kadar “en doğalı en güzeldir” diyerek ürettiğimiz çeşitli ürünlerimiz var:

Kır Çocukları Sipariş Sitesi

Çiftlik altyapısı ve eğitim/kamp alanının yapımını finanse edebilmek için ise bir katılım daveti yayınladık. Arazimize, köyümüze gelip çalışmalara gönüllü katkı sağlamak isteyenler için çağrımız ise bu sayfada.

Bizi destekleyerek köyümüzde katkı verdiğimiz çalışmalara de güç vermiş olacaksınız: Daha fazla çiftçinin doğal üretime geçmesi ve pazarlama imkanlarının artması, merada yayılan ineklerden süt üretimi ve dağıtımı, güneş enerjili sebze-meyve kurutma tezgahları, köy fırını yapımı, Süvari Çayı üzerinde planlanan HES projesiyle hukuksal mücadelemiz… Bu alanlarda gelişmeler oldukça bunları hem Kır Çocukları hem de TADYA Web sitelerinden sizlerle paylaşacağız.

Nihal, Ceyhan, Özgen ve küçükler: Aral ile Ilgaz

—————-

https://kircocuklari.wordpress.com
http://tahtaciorencik.org

Her türlü soru ve öneriniz için: kircocuklari@gmail.com 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s