Gönüllüler için bilgiler / Info for volunteer helpers

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yaz boyunca ve devamında arazimizde (çiftlik evi yapımı ve tarımsal üretim) ve köy içindeki işlerimize destek için gönüllü arkadaşları kabul etmeye devam ediyoruz. Arazide çalışmaya gelmek isteyen arkadaşlar için büyük bir çadırımız var, 4 kişi (samimi bir grup için daha fazlası) rahatlıkla kalabilir. Tabi kendi çadırlarınızla da gelebilirsiniz. Arazimizde yemek malzemeleri bizden, mutfak kolektif,  yaşam müşterek 🙂 İçme suyu, güneş ısıtmalı duş, tuvaletler ve açık mutfak yapıldı. Mutfak ve çevresinde güneş enerjili aydınlatma var, telefon ve küçük bilgisayarlar için şarj ünitesi ve sadece iletişim (e-posta ve diğer) için 3G wi-fi var. Köy içindeki geçici evimizde de desteğe ihtiyacımız oluyor: ürün yapımı (merhem ve diğer), ev işleri, çocuklarla etkinlikler…

ENG: For those who would like to come and help us in building our cottage house, doing garden work, or our routine life in the village, please write to us in advance (one or two weeks before your visit):  kircocuklari at gmail.com . For conditions on the land and in the village please check our HelpX and WorkAway profiles. And here is some guidelines for volunteer work on our farm land: Guidelines for Helpers.

Çalışma-dinleme-eğlence-gezi dengesini birlikte oluşturuyoruz. Arazimizde açık alanlarda alkol kullanmıyoruz, sigara için de belirli yerlerimiz var. Destek olabileceğiniz bazı işler: Ev yapımı: Ahşap iskeletin yapımı (tahm. Haziran), saman balyası yerleştirme (tahm. Temmuz), kerpiç ve sıva (tahm. Ağustos), Arazi altyapısı: Çitin sağlamlaştırılması, taş taşınması, taş duvar örme…Bahçe-bostan: Fide ekimi, çapalama, yabani ot temizliği, ayrılmış sebze yatakları yapımı, hasat…Günlük işler: Mutfakta yemek yapımı, duş-tuvalet-ortak alanların temizliği, … ve aklınıza gelebilecek, topluluk yaşantısına katkı verebilecek her şey.

Bütün çalışmalarımız aynı zamanda birer öğrenme faaliyeti. Fırsat buldukça atölye çalışmaları da yapıyoruz (öncesinden Facebook sayfamızdan duyuracağız):

– Yabani bitkileri tanıma, toplama ve değerlendirme 
– Doğal merhem ve sabun yapımı
– Şifalı bitkiler yetiştirme ve ürün geliştirme
– Ekolojik sebze üretim yöntemleri
– Geleneksel gıda yapımı: tarhana, yoğurt, bulgur, erişte, bazlama
– Tohum alma ve saklama 
– Pesto ve salata sosu yapımı
– Kerpiç yapımı ve doğal sıva

Arazimizdeki çalışmalara yardıma gelmek isteyen arkadaşlar için bir de kılavuz hazırladık: Kır Çocukları Çiftliği Gönüllü Çalışma Kılavuzu.

Köyümüze kadar gelen toplu taşıma yok. Arabayla gelmeyecekseniz,  Ankara’dan (örn. Akköprü’den otobüse binerek) Güdül’e kadar gelebilirseniz sizi alırız. Uzun süre kalacak şekilde gelebilir ve arazimizde, yurt çadırında veya kendi çadırınızda kalabilirsiniz. Haftasonları gelecek olursanız Cuma akşamından gelip Pazar akşamüstü dönmemiz daha verimli olacaktır. Haftasonları toplu taşımayla gelecek arkadaşlar için tercihimiz Cuma akşamı Güdül’e gelmeleri. Gelenleri toplu olarak alıp, Pazar akşamüzeri yine toplu olarak Güdül veya Beypazarı’na bırakabiliriz.

Ankara-Güdül midibüsleri
Cuma günleri 17:30’da Etlik Garajlar’dan kalkış (19:15 gibi Güdül’de olur)
Akköprü kavşağının biraz ilerisinden (İstanbul istikametinde), Yenimahalle Yaya Geçidi’nün ayağından binebilirsiniz. Önceden yazıhaneyi arayıp yer ayırtmak gerekir: 0312 3413437. 

Eğer gelmek isterseniz lütfen en az bir hafta öncesinde bize yazın ki planlama yapalım: kircocuklari at gmail.com. Bize yazarken ne kadar süreyle ve kaç kişi gelmek istediğinizi, hangi işleri tercih ettiğinizi de bildirin.

Reklamlar