KIR ÇOCUKLARI ÇİFTLİĞİ, EĞİTİM VE KAMP ALANI

Katılım Davetimiz

Ankara Güdül Tahtacıörencik Köyü’nde evimizi de barındıracak bir ekolojik çiftlik kuruyoruz. Toprağı ve suyu koruyan, yerel sebze, tahıl ve meyve çeşitlerinin yaşatılarak korunduğu, bölgeye uygun yetiştirme yöntemlerinin uygulandığı bir “küçük ölçekli ekolojik çiftlik” modeli öngörüyoruz. Çok yol aldık, altyapının çoğunu tamamladık, evimizin yapımına da başladık.

DSC01689 10957000_10152906919833752_1372545809392336221_n 11134284_10153220049799749_515189595_n 20160217_160950_Richtone(HDR) 2013-10-05

20160217_161006_Richtone(HDR)  DSC01696  Hasat2015  39035_2  39035_5

Bir yaşam ve üretim alanı olmanın dışında, çocuklar başta olmak üzere herkes için bir uygulama ve öğrenme alanı, bir doğal yaşam okulu tasarlıyoruz:

 • Bostan ve sera: Yerel ve iklim koşullarına uygun meyve ağaçları, çalılar, tahıllar, sebzeler, baharatlar, şifalı otlar ve fidelerin yetiştirildiği alanlar
 • Çiftlik hayvanları: Tarımsal döngüyü tamamlayan küçük ölçekli hayvancılık
 • Ürün işleme alanları: Tarhana, bulgur, salça ve soslar gibi üretimler için altyapı
 • Kamp ve eğitim alanı: Atölyeler, deneyime dayalı eğitim alanları ve çadırlı konaklama
 • Doğa gözlemi ve serbest oyun mekanları

Yaklaşık 10 dönüm açık arazi ve 500 m2 sera alanında gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ile ilgili daha fazla bilgiyi bu blogda bulabilirsiniz.

Çağrımız:

Ev yapımı ve bahçe işleriyle ilgili gönüllü çalışma çağrımızı bu sayfada  yayınladık. Ev yapımı için gereken bütçeyi kendi üretim ve satışlarımızla karşılayabileceğimizi öngörüyoruz.

Eğitim/kamp alanı ve çiftlik altyapısını tamamlamak için ise ek bütçeye ihtiyacımız var. Şubat ayında yaptığımız bir katılım çağrısında, 35.000 TL’lik bir miktara ulaşırsak sera dahil çiftlik ve kamp altyapımızı tamamlayabikeceğimizi yazmıştık. Birkaç hafta içinde bu miktarın üçte birine ulaştık. Çağrımıza kulak veren, katkılarını esirgemeyen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Son durumda, serayı aktif hale getirme ve arazimizde sulamalı tarım yapma hedeflerini erteleyerek, çiftlik altyapısı* ve ev yapımı için çalışmaya başlayabileceğiz.  Arazimizde sulama gerektirmeyecek ekimler yapacağız ve fidelerimizi bu yıl da minik seramızda yetiştireceğiz. Çalışmalarımıza maddi katkı vermek isterseniz çağrımız hala açık: 

Kır Çocukları olarak elimizden geldiğince “armağan ekonomisiyle” çalışıyoruz. Küçük-büyük her türlü katkıyı şükranla kabul ediyoruz. Karşılığında, bu yaşam ve deneyim alanında kendinizi iyi hissetmeniz, çalışmalara gönlünüzce katılabilmeniz, doğanın ve toprağın bereketinden payınız alabilmeniz için elimizden geleni yapacağız.

“Daha net bir teklif olsa” diyorsanız: Bize sağlayacağınız 1000 TL’lik katkı karşılığında, Mart 2016’dan itibaren 2 yıl boyunca kamp alanımızda yeriniz hazır olacak, sizden ve ailenizden konaklama ücreti almayacağız. Yine 2 yıl boyunca Kır Çocukları olarak düzenleyeceğimiz bütün atölye ve etkinliklere bireysel veya ailenizle birlikte ücretsiz katılabileceksiniz. Arazimizde, köyümüzde, Ankara’da, zamanımız oldukça da İstanbul ve diğer şehirlerde sunacağımız atölyeler ve eğitim çalışmaları şu başlıklarda olacak:

  • Permakültüre giriş ve ekolojik arazi tasarımı
  • Doğal tarım / ekolojik sebzecilik yöntemleri
  • Yabani bitkileri tanıma ve değerlendirme gezi ve atölyeleri
  • Şifalı bitkiler yetiştirme ve ürün geliştirme
  • Merhem, sabun ve doğal kozmetik atölyeleri
  • Geleneksel yöntemlerle işlenmiş gıda üretimi: bulgur, tarhana, erişte, ekmek vs.

Bize bu aşamada parasal katkı sağlayabilirseniz sizlere, yetiştirebildiğimiz ölçüde, eski ve yerel tohumlardan yapacağımız fidelerden de vereceğiz. Zira domates ve biber çeşitleri başta olmak üzere çok çeşitli fideler yapmaya niyetliyiz.

Çalışmalarımıza destek olmanın yollarından biri de doğal ürünlerimizden talep etmeniz. Merhemlerden bakım kremlerine, soğuk pres yağlardan tentürlere, tam tahıl unlarından köy üreticilerinin diğer ürünlerine kadar “en doğalı en güzeldir” diyerek sunduğumuz çeşitli ürünlerimiz var:

Kır Çocukları Sipariş Sitesi

İletişim için: kircocuklari@gmail.com

Flower-snakeSon

* ———————————————————————————————————————-

 • Kamp alanının yapımı: Toprak tesviyesi, açık mutfak, duşlar, tuvaletler, ortak kullanım alanları, aydınlanma ve şarj için güneş enerjisi.
 • Açık su deposunun güvenliğinin sağlanması.
 • Alanın çitlerle kapatılmasının tamamlanması.
Reklamlar