Köyden Notlar

Ağustos sonundan beri Güdül Tahtacıörencik Köyü’nde ikamet ediyoruz. Emine-Mustafa Cebeci ailesi boş duran bir evlerini bize kiraladılar. Köyde yaşamayı deyimlemek ve geleceğe dair hayallerimize bir adım daha yaklaşmak için bu fırsatı değerlendirdik. Ben Ceyhan, işimin gerektirdiği kadar Ankara’ya gidip geliyorum. Nihal ise çoğunlukla evde; yapacak işi eksik olmuyor.
 
Peki biz neden köyde yaşamaya başladık? Çünkü kendimizle, doğayla ve diğer insanlarla güzel ve anlamlı ilişkiler içinde yaşamanın, parçası olduğumuz topluluklara katkı vermenin imkanlarını kırsalda gördük. Doğaya daha yakın olmak, en az tükettiğimiz kadar üretebilmek, paylaşabilmek, başkaları için de güzel örnekler sunmak; kısacası dünyada görmek istediğimiz değişimin kendisi olmak için.
 
Pratikte bunları ne kadar yapabiliyoruz bilemiyorum. Günler günleri, aylar ayları kovalıyor. Köye geçiş aşamasında iş yoğunluğumuz çok fazlaydı. Bu yoğunluk hala devam ediyor. Taşınma, evin eksiklerini tamamlama, Kır Çocukları üretimleri, gönüllü sorumluluklar,… En önemlisi çocuklarımız okula başladı (Karacaören’deki köy okulunda) ve bir sürü ödevleri oluyor. Benim zaten sabit bir işim var. Geriye kalan detaylar gayet köy hayatı: Yemek ve temizlik işleri, dağdan odun getirme, kesme, soba yakma, ufak ufak ineklere yaklaşma, köy dedikodularıyla baş etme :), köyden insanlarla zaman zaman zorlayıcı ilişkiler… Çoğunlukla pek romantik değil. Gerçi ailecek, çocuklarla beraber yürüyüşe çıkmak, derede yüzmek yine de romantik.
 
Büyük olasılıkla önümüzdeki yaza kadar köydeyiz. Sonrasında da kalmak istiyoruz. Bunu ancak kendi çiftlik evimizin yapımına başlar ve makul sürede bitireceğimizi öngörürsek yapabileceğiz. Zira hem ekolojik bir döngü oluştutrmak hem de bizi ekonomik olarak destekleyecek üretimlerimizi yapabilmek için bir mekana ihtiyacımız var. Bu Blog’da anlattığımız gibi, hayalimizde doğal malzemelerden yapılmış enerji-verimli bir ev, önünde bir şifalı bitkiler bahçesi, küçük bir bostan, bir meyve bahçesi ve az sayıda çiftlik hayvanı olan, permakültür ilkelerine göre tasarlanmış bir yaşam alanı var. 
 
Çiftlik evi projemiz için geçen yıl bir destek çağrısı yapmıştık. Pek çok arkadaşımız bize parasal katkı sağladı. Bu desteklerin her birini bir tabloda tutuyoruz. Gelen paranın bir kısmıyla, ekolojik mimari konusunda bize danışmanlık yapan ve projeye çok zaman ve emek harcayan arkadaşlarımız Matthieu ve Ece’yi destekledik. Bir kısmını da ruhsat için gereken diğer işlere – mimari / statik / mekanik / elektrik projeleri ve harçlar – harcadık. 
 
Henüz ne malzeme alabildik, ne de arazimizde bir çalışma başlatabildik. Şimdi, Mart ayında temel kazısıyla başlamayı ve evimizi adım adım inşa etmeyi istiyoruz. Gereken parasal kaynağı öncelikle Kır Çocukları ürünlerimizin satışıyla karşılamayı umuyoruz. Yine gönüllü desteklere açık olmayı sürdüreceğiz. Yapım aşamasında bize işgücü desteği sunacak pek çok arkadaşımız olacağını tahmin ediyoruz. Bu süreci ahşap, saman balyası, taş ve kerpiç tekniklerini içeren bir atölye çalışması şeklinde de kurgulayabiliriz. 
 
DBB grubu içinde TADYA’daki diğer arkadaşların durumunu merak edenler vardır. Geçen yılın aksine bu yıl, Duran ve Araç ailelerinin sebze üretim çabaları iyi sonuç vermedi. Kısa bir süre hasat yapıldı ama sonra çeşitli sorunlar (sulama zorluğu, çit yokluğunda dolayı hayvanların girmesi, hava şartlarının getirdiği olumsuzluklar) nedeniyle sezonu erken kapattılar. Hüseyin Araç köyde kalmasına imkan veren bir işe başladı. Merve ile birlikte az da olsa üretime devam ediyorlar (unlu ürünler, marmelatlar, süt ürünleri vs.). Duran ailesi de bu yılın sebze tercübesinden kötü etkilendi. Sonrasında da farklı alanlara yayılan işlerini toparlamakta zorlandılar. Elllerindeki hayvanlar yeterli miktarda süt üretimine imkan vermiyor. Gelirler azaldıkça sabit giderlerin de etkisiyle ekonomik olarak zorlandılar. Şimdilerde yeni ve daha temkinli bir düzene geçmek için çabalıyorlar. Bu iki aile dışında köyde, bütün ürünleriyle TADYA’nın doğal üretim ölçütlerini karşılayacak henüz kimse yok. 
 
Şimdiden sonra TADYA ürünlerinin isteyenlere ulaştırılması için yeni yollara ihtiyacımız var. Zira bundan sonra Ayrancı’da Pazar günleri üretici pazarı da kurulmayacak. Kır Çocukları olarak köyde kaldığımız süre içinde paketleme ve kargo kapasitemizi geliştirdik. Oldukça hesaplı bir kargo anlaşmasına dahil olduk. Şimdi hem kendi ürünlerimizi hem de Duran ve Araç ailelerinin ürünlerinden uygun olanları sipariş listemize koyacağız. Süt için – özelllikle de geçen yıllardaki abonelerimizden – büyük talep var ancak şimdilik süt konusunu çözemiyoruz, çünkü hem üretimde istikrar yok hem de nakliyesi çok zor. Duran ailesi büyük olasılıkla sütlerini süzme yoğurda ve peynire çevirecekler.
 
Şimdi bir de güzel haber: Ürün listesi, ürün tanıtımı ve siparişini kolaylaştırmak için bir Web satış altyapısı kurduk. İlk defa şimdi duyuruyoruz: http://www.kircocuklari.com. Burada ürünlerin özelliklerini, elde olup olmadıklarını görebilecek, istediğiniz ürünleri sanal sepete atıp siparişinizi verebileceksiniz. Geri kalan işler önceden olduğu gibi: Ödemeyi ürünleri alıdıktan sonra size bildireceğimiz hesap numarasına havale/EFT yapabileceksiniz. Sitenin hala eksikleri var ama zaman içinde daha iyi hale getireceğiz.
 
Sizleri Kır Çocukları ürünlerini ve TADYA’nın diğer ürünlerini tanımaya davet ediyor ve siparişlerinizi bekliyoruz. Ürünlerimizi yaparken, her zamanki gibi, hem kendi ihtiyaçlarımızı hem de doğanın ve toplumun esenliğini gözetiyoruz. Diliyoruz ki bu ürünler aramızda güzel bağlar kursun, hepimiz için daha güzel günlerin önünü açsın…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s