Doğal sebze fidelerimiz

Bu yıl Tahtacıörencik’te Duran ailesi ile birlikte doğal sebze fideleri üretiyoruz. Fazlasını da çalışmalarımıza destek için satışa sunuyoruz. Çeşit çeşit fidelerimizin listesi ve kısa açıklamaları aşağıdaki formda:  
(Formda görünen fiyatlar çalışmalarımız için katkı önerilerimizdir; armağan emonomisi çerçevesinde gönlünüzden geçen, durumunuza uygun ne veriseniz – veya vermezseniz, kabulümüzdür):
.
Çeşitlerle ilgili bilgiler
Birinci parti fideler için tohumları viyollere 10 Mart Pazartesi günü Tahtacıörencik köy kahvesinde ektik. O günkü ekip çalışmasında olanlar: Nursemin, İbrahim, Orkun, Büşra, Oğuz, Haluk ve ben Ceyhan. Ağırlıklı olarak domates çeşitleri yaptık:
.
İkinci parti fideler için ise 16 Mart Pazar günü Ayrancı pazaryerinde çalıştık. Özgen, Gülden, Filiz, Orkun, Hüseyin ve ben. Biberleri ve kabakları ancak bitirdik. O gün İbrahim’n koşturmacası çoktu, çünkü o sabah Nursemin ikinci çocuğunu doğurdu! Serkan’a bir kızkardeş geldi, adı: Ayşe Devrim.
Üçüncü çalşmamızı 22-23 mart haftasnunda, sevgili Güliz, Burcu ve Burcu’nun oğlu, akıllı bıdık Doğa’nın katılımıyla yaptık. Bizim muhitin küçükleri Aral, Ilgaz ve Selin de katıldılar:

Kavun, karpuz, fasülye ve mısır tohumlarımız da böylece ekmiş olduk. Tohumların bir kısmı kendi hasadımız, 3-4 yıldır ürettiğimiz yerel köy çeşitlerinden kendi aldığımız tohumlar.  Bazıları bize hediye edilen veya tohum takas şenliklerinden edindiğimiz tohumlar. Bir kısmı da Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Arş. Enst.’den aldığımız organik sertifikalı tohumlar. Bir de çok eskilerden kalma tohumlar var, örneğin Karaşar’da bir evin mahzeninden çıkan en az 50 yıllık fasülye, barbunya ve kabak tohumları tohumlar. Onları da birer viyol ektik, çıkanlar olursa ne ala! 

Fide çeşitlerinin çoğu için fiyat önerimiz 2 TL/adet (birkaç özel çeşit için 3 TL/adet). Bu fiyat size yüksek gelmiş olabilir. Fidecilerin sattığı fidelerle kıyaslandığında gerçekten de yüksek. Konvansiyonel tarım fidelerini 50 kuruşa hatta daha azına, organik/doğal fideleri ise 1 ila 1.5 TL’ye bulmak mümkün. Peki biz neden 2 TL dedik? Lütfen listeyi sonuna kadar okuyun, çünkü son ikisi en önemlisi 🙂
.
  1. Fidelerimizi, bir kısmı kendi hasadımız olan güvenilir tohumlardan üretiyoruz. Çoğunluğu standart tohum olmadığı için çimlenmeyenlerin oranı yüksek olabilir. Hiç düşünmek istemiyoruz ama aşırı don veya benzeri uç iklim koşulları ortaya çıkarsa fidelerimizi kaybedebiliriz de.
  2. Fideleri üretirken hiçbir kimyasal ilaç veya katkı kullanmıyoruz.
  3. Profesyonel fideci değiliz, köydeki arkadaşların + şehirdeki dostların katılımıyla sınırlı sayıda fide yapabiliyoruz. 
  4. Fideler muhtemelen küçük partiler halinde, onar-yirmişer tane istenecek ve bunların sağ salim size ulaştırılması az iş olmayacak.   
  5. Üretim alanlarımızın, tarlalarımızın altyapısı henüz hazır değil. Hazır olduğunda burada TADYA’dan Kır Çocukları, Duran ailesi ve Araç ailesi üretim yapacak. Önümüzde su deposu, toprak işleme, damlama sulama tesisatı, çit gibi ciddi masraflar var ve bunlar için desteğe ihtiyacımız var. 
  6. VE: Formda gördüğünüz fiyatlar sadece önerilen katkı miktarları. Armağan ekonomisine inanıyoruz; daha azını veya daha fazlasını verebilirsiniz. Maddi durumunuza bağlı olarak kendi indiriminizi yapmaktan çekinmeyin! 
Listemizde 10 çeşit domates, 7 çeşit biber, 7 çeşit kabak, 5 çeşit mısır, 3 çeşit patlıcan, 2 çeşit tomatillo, 2 çeşit altınçilek, 2 çeşit kavun, 2 çeşit karpuz, 2 çeşit fasülye, 1’er çeşit salatalık, bamya, pırasa, karalahana, barbunya, maş fasülyesi, börülce, kudret narı ve çarkıfelek (pasiflora) var. Bütün çeşitler için kısa açıklamalar da var. Ankara koşullarında lahana, brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar fideleri için henüz erkenmiş, bunları daha sonra yapmaya çalışacağız.
Bir de evde balkonda bahçede, saksılarınızda yetiştirilmek üzere yeşil salata çeşitleri ve aromatik/şifalı otlarımız olacak. Bunları size çimlenip biraz toparlandıktan sonra ileteceğiz. Şeffaf plastik kaplarda olacaklar (dikdörtgen ince plastik ambalajlar – yaklaşık 30 cm x 20 cm). Kolaylıkla kendi saksılarınıza veya bahçenize aktarabileceksiniz.
Fideleri sizlere Nisan sonunda / Mayıs başında, AYRANCI PAZARYERİ’nde teslim edeceğiz. Bütün fideler ve yeşillikler için Ankara ikliminde nasıl yetiştirilecekleriyle ilgili bilgileri öncesinde paylaşmaya çalışacağız.
Sipariş formumuz aşağıda:
.

Tahtacıörencik Fide Sipariş Formu

Sipariş Kontrol

Doğal sebze fidelerimiz” üzerine bir yorum

  1. Çalışmalarınızı takdir ediyorum. Ayrancı Pazarı’nda neredeydiniz ve hangi günler, Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s