Tahtacıörencik’te Çiftlik Evi Projemiz / Destek Çağrımız

Bizler uzun zamandan beri, proje alanımızı da içeren Tahtacıörencik Köyü’nde, köydeki arkadaşlarla birlikte çalışıyoruz. Ekolojik dönüşüme katılmak, birlikte büyümek ve gelişmek için. Kendimiz ve diğer üretici arkadaşlarla beraber üretim faaliyetleri de yapıyoruz. Köyümüzde parçası olduğumuz Doğal Yaşam Kolektifi’nin çalışmaları hakkında bilgilere şu Web sitesinden ulaşabilirsiniz: http://tahtaciorencik.wordpress.com

Tahtacıörencik Köyü’nde bir çiftlik evi yapmak istiyoruz: Saman balyasından, taş, kerpiç ve ahşaptan, enerjiyi verimli kullanan, küçük ekolojik ayakizine sahip, benzer iklime sahip kırsal alanlar için örnek olacak bir ev.

 • Korunacağımız, barınacağımız, kendimizi ve doğayı dinleyeceğimiz…

 • Dostlarımızla, arkadaşlarımızla, köylülerimizle, kentlilerimizle ve gezegenin bütün konuklarıyla birlikte… çember çember, halka halka birlikte üreteceğimiz ve ekolojik dönüşüme birlikte katkı vereceğimiz bir mekan.

 • Yalnızca bir ev değil, herkesin bağlantı kuracak bir şeyler bulabileceği, yaratıcı bir katkı verebileceği, çevresinden ilham alan ve çevresine ilham veren, örnek bir permakültür çiftliği, bir yaşam ve deneyim alanı. En çok da çocuklar ve çocuk kalpler için…

Köyümüzde başlamış olan ekolojik dönüşüme daha güçlü katkı verebilmemizi sağlayacak bir ev, bir çiftlik. Kırsal alanda sürdürülebilir ve eğlenceli bir yaşamın mümkün olduğunu gösterecek bir proje.

Projemiz için bir Blog’umuz var: http://ciftlikevi.wordpress.com

Ekolojik çiftlik projemizin bileşenlerini gösteren bir sunum için BURAYA tıklayın…

Bu projeyi ve daha da ötesini gerçekleştirmek için niyetimiz, azmimiz, isteğimiz var. Ancak öz kaynaklarımızın ötesinde malzemeye, işgücüne, zamana ve paraya ihtiyacımız var.

Çevremizdeki kişi ve topluluklardan gelebilecek her türlü parasal katkıyı, ayni veya fiili desteği minnetle kabul edeceğiz. Bu destekler karşılığında size sunabileceğimiz şeyler olabilecek, ama belki de hiçbir zaman bir karşılık sunamayacağız… Ne olursa olsun hiçbir desteği unutmayacağız ve sizlerden aldıklarımızın bizde kalmaması, dönüşerek size, doğaya, ihtiyaç duyulan yerlere yeniden akması için elimizden geleni yapacağız. Yapacağımız harcamaları da bütün destekçilerimizle şeffaf şekilde paylaşacağız.

Bize nasıl destek olabilirsiniz?:

 • Parasal hibe sunarak
 • Uzun vadeli (en az bir yıl) kredi sağlayarak
 • Altyapı ve yapı malzemeleri hibe ederek
 • Geçici kullanılmak üzere araç, makine, alet-edavat tahsis ederek
 • Proje tasarım grubunda bizimle birlikte çalışarak
 • Proje alanında, ev yapımında çalışarak, işgücü sağlayarak
 • Doğal ürünlerimizden satın alarak
 • Sizin içinizden gelen, bizi hedeflerimize yaklaştıracak diğer her türlü yöntemle

Çiftliğimizi aynı zamanda bir kırsal yaşam uygulama ve eğitim alanı olarak planlıyoruz. Burada çeşit çeşit atölyeler ve eğitimler düzenleyeceğiz. Destekçilerimize şimdiden verebileceğimiz bir söz var: Arazimizde yapılacak doğal yaşam, ekolojik üretim ve permakültür eğitimlerinde, atölye çalışmalarında ve kısıtlı miktarda ürettiğimiz doğal ürünlerimize erişimde onlara ÖNCELİK vereceğiz.

Bizi desteklerseniz, köyümüz genelinde katkı verdiğimiz çalışmalara de güç vermiş olacaksınız: Köyde daha fazla çiftçinin doğal üretime geçmesi ve pazarlama imkanlarının artması, merada yayılan ineklerden süt üretimi ve dağıtımı, güneş enerjili sebze-meyve kurutma tezgahları, köy fırını, Süvari Çayı üzerinde planlanan HES projesiyle hukuksal mücadelemiz… Bu alanlarda gelişmeler oldukça bunları hem Kır Çocukları hem de TADYA Web sitelerinden sizlerle paylaşacağız.

Bize destek olmak isterseniz aşağıdaki forma göz atabilir, içinizden gelen ve sizi zorlamayacak bir destek türünü işaretleyebilirsiniz. Sizinle hemen temas kuracağız…

Kır Çocukları Çiftlik Evi Destekçi Formu

__________________________________________________

Her türlü soru ve öneriniz için: kircocuklari@gmail.com

Nihal, Ceyhan, Özgen ve küçükler: Aral ile Ilgaz

Reklamlar

Tahtacıörencik’te Çiftlik Evi Projemiz / Destek Çağrımız” üzerine bir yorum

 1. Merhaba ben Yağız,
  bloglarınıza Ankara DBB sayfasındaki linkleri gezerken ulaştım ve çok sevindim.Yaptıklarınızı ve yapmakta olduklarınızı okudukça sevincim daha da arttı.Sürdürülebilir bir yaşamı kuruluşundan itibaren deneyimleyebilmek fikri (hem de bulunduğum şehirde) çok güzel. İsterim ki düzenim ve düzeniniz el verdiğince çalışmalarınıza katılabileyim, iş gücü ihtiyacınıza katkıda bulunabileyim. Aklımda bir kaç soru var,
  Güncenizden evin proje aşamasında olduğunu okudum. İnşaata başlamak için bir tarih belirlediniz mi?
  Özel araç olmadan bulunduğunuz yere ulaşım nasıl sağlanıyor?

  Görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s