Şubat 2014 – Arazide hazırlıklar

Çiftlik evimiz yüksek duvarlarla çevrili ‘güvenlikli’ bir villa olmayacak. Köyden arkadaşlarımızla birlikte üretim yapacağımız bir alanın parçası olacak. Uzun zamandır bomboş duran köyün bu bölgesinde bu yıl biz (Temürcü’ler ve Özgen), Duran ailesi (Necati, Nursemin, İbrahim) ve Araç ailesi (Merve ve Hüseyin) organik tarım yapıyor olacağız. Hayalimiz, evimizin bir permakültür çiftliğinin içinde yer alması: Ekolojik tarım, doğal üretimler, küçük ölçekli hayvancılık; inek, tavuk, hindi, kaz… 

Şubat ayı sonunda arazide yaptığımız çalışmalar daha çok bitkisel üretim altyapısına yönelikti. Drenaj ile hasat ettiğimiz suyu depolayabilmek için, kepçe çalıştırarak bir açık depo (gölet) kazdırdık. Ev arazimizin 100 metre kadar altına ise, Güdül Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin desteğiyle 440 metrekarelik bir sera kuruldu. Bu serayı Duran ailesi ile birlikte kullanacağız. Çok sayıda büyük taş içeren bir alan olduğu için uzun bir süre kepçe ve kamyon çalışması gerekti. Sera için bizden istenen katkı payı (6500 TL) ile birlikte kepçe ve kamyon ücreti (3200 TL) bizim için ciddi bir masraf oldu.  Çağrımıza yanıt veren arkadaşlarımızın kredileri ve destekleriyle masrafları kısmen karşılayabildik. Projemize destek sağlama çalışmalarımız sürüyor. Malzeme, bilgi, beceri veya işgücü paylaşmak isteyen arkadaşlarımız oluyor ve ekibe katılıyorlar.  

Şubat sonunda İbrahim yaklaşık 5 dönümlük bir alanı bostan çalışması için sürdü. Burada nihai amacımız yataklar oluşturup toprağı sürmeden tarım yapmak. Ancak ilk aşamada üst bitki örtüsünü parçalamak ve sıkışmış toprağı gevşetmek için bir kez sürüm yapmak gerekti. Hem serada hem de bu alanda yapılacak çook işimiz var. Aşağıda Hüseyin’in çektiği bir fotoğraf var (kuzeydoğu yününden). Berideki beyaz görünümlü alan su depolama göletimiz, sağ taraftaki kahverengi kısım bostan için sürdüğümüz alan, biraz uzakta harç kamyonunun yakınında görünen yapı ise henüz naylonu kaplanmamış olan sera:

Tahtaci-Yeles-27Subat2014

Umuyoruz ki bu yaz kendi seramızda yerel tohumlarımızdan yetiştirdiğimiz fidelerle keyifli ve bereketli bir sebze üretimi yapacağız. Elimizde çeşit çeşit doğal tohum var. Kendi hasat ettiklerimiz dışında bu yıl Yeşil Dünya’dan, Nejat Pars dostumuzdan, Yalova Bahçe Kültürleri’nden ve tohum takas şenliklerinden gelen tohumlarımız var. Önüzdeki Pazartesi günü Orkun ile birlikte köyümüze gideceğiz ve tohumlarımızı viyollere ekeceğiz. Yapacağımız fidelerin fazlasını da çevremizle paylaşacağız. 

Geçen ay boyunca -ve şimdi hala- en fazla çaba sarf ettiğimiz konu, çiftlik evimizin ruhsatını almak için projeyi tamamlamaya çalışmak oldu. Nihal, Matthieu ve Ece’den oluşan mimar ekibi son haftalarda çok sıkı çalıştı. Ben de daha çok mühendislik projeleri için koşturdum ve koşturmaya devam ediyorum. Süreç tamamlanıp ruhsatı aldığımızda deneyimlerimizi ve benzer bir yol izlemek isteyen kişiler için önerilerimizi yazacağız.

Hedefimiz alanda çocuklarımızla birlikte yaşayacağımız, üretim faaliyetlerimizi destekleyecek, konuklarımızı ağırlayabileceğimiz bir ev oluşturmak. Evin bu imkanları sağlayabilmesi için biraz büyük olması gerekiyor. Planımızda tek katlı, brüt 170 m2 civarı bir ev var. Ahşap taşıyıcılı, yan ve arka duvarları saman balyası dolgulu, ön (Güney) cephesi bağdadi (ahşap çerçevelere kerpiç dolgulu) bir yapı düşünüyoruz. Evin ortasından da ısıl kütle sağlayacak bir taş duvar geçecek. Matthieu güneşin ışığından, ısısından ve toprağın ısıl kapasitesinden optimum yararlanan çözümler için çalışıyor. Proje çizimlerimizi yakında tamamlayıp sizlerle paylaşacağız. 

Şimdilik böyle… Çalışmaya devam.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s