Tahtacıörencik’te Yağmur Hendekleri Çalışması – II

25 Kasım Pazar sabahı, arkadaşım Mert ile birlikte köye ve arazimize gittik.

Yozgat’tan üretici dostumuz İdris Oğuzhan Bey, köydeki süt üreticileri için doğal yem karışımları hazırlamıştı. Yaklaşık 20 çuval, toplam 900 kilo yem ve aspir küspesini İdris Bey’in minibüsüyle köye götürdük,  muhtar Necati Duran’ın evine bıraktık.

Hemen arazimize geçip yağmur hendekleri üzerinde çalışmaya başladık. Mert de ben de pek gayretliydik. Kısa esenme-gerinme molaları ve bir çay-poğaça molası dışında habire kazma kürek salladık. Mert şöyle bi bakıp, akşama kadar ancak 1.5 hendeği yaparız dedi. Ben de en az 3 dedim. Bir ara köyden İbrahim ve Osman’da bize katılmasına rağmen 2’de kaldık :).

     

Hendekler biraz derin oldu galiba, fakat fazla derinlik göz çıkarmaz diyoruz. Olmadı hendeklerin dibini arazimizde bol miktarda bulunan taşlarla doldururuz.

     

Yağmurlar başlamadan önce düzeltilecek 4 hendeğimiz daha var. Haftasonu yağış tahmini var. Herhalde hafta içi köydeki arkadaşlardan yardım almamız gerekecek. Ayrıca bir an araziyi önce çitle kapatmak (otlayan hayvanlar tümsekleri bozmasın diye) ve kışlık örtü bitkisi (arpa, mürdümük, burçak, fiğ) ekimini de yapmak istiyoruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s